Városlista
2024. április 19, péntek - Emma

Hírek

2017. November 14. 11:14, kedd | Helyi
Forrás: hvg.hu

A vesztünkbe rohanunk: 15 000 tudós írt egy nyílt levelet, és most már végre komolyan kellene vennünk őket

A vesztünkbe rohanunk: 15 000 tudós írt egy nyílt levelet, és most már végre komolyan kellene vennünk őket

Utoljára 1992-ben adtak ki ilyen példátlan mértékű összefogással nyílt levelet a világ tudósai. Most úgy érezték, itt az idő a második figyelmeztetésre.

A világ 184 országának több mint 15 ezer tudósa adott ki aggódó hangú, de udvarias nyílt levelet, amelyben ismét megkérték az emberiséget, ne rombolják tovább a bolygót. A BioScience című tudományos folyóiratban publikált mostani nyílt levél a "World Scientists’ Warning to Humanity: A Second Notice" (vagyis: A világ tudósainak jelzése az emberiség számára: a második figyelmeztetés) címet kapta, nem véletlenül: az írást egy 1992-es hasonló nyílt levél folytatásának tekinthetjük, csak most már hangosabban kongatják a vészharangot. A kutatók a Föld bioszférájának pusztítása miatt aggódnak. Az akkori nyílt levél szerint az óceánok halállományát kimerítettük, az esőerdőket ledózeroltuk, ezzel pedig tetemes mennyiségű szén-dioxidot juttattunk a levegőbe. És úgy tűnik, mindezen továbbra sem változtattunk.

A mostani levél szerint 1992 óta az egyetlen pozitív előrelépés, hogy sikerült stabilizálnunk az ózonréteget, sőt minden más csak még rosszabb lett. A tudósok azonban úgy látják, hogy nem volna rossz, ha még az unokáinknak is maradna lélegezhető levegő. A szakemberek szerint még most kellene lépni, mert hamarosan már túl késő lesz ilyesmihez.

A 25 évvel ezelőtti nyílt levélhez képest éppen ezért ma már nem a túlnépesedést vagy az ózonlyukat tartják a legnagyobb problémának, hanem a jó eséllyel katasztrofális éghajlati változásokat, illetve hogy öles léptekkel haladunk a hatodik nagy kihalási esemény felé, ami annyit tesz, hogy az évszázad végére a jelenleg megtalálható fajok jelentős része eltűnik a Földről.

A tudósok szerint 1992 óta:

- az egy főre jutó édesvízi erőforrás 25 százalékkal csökkent


- az óceáni "dead zone-ok" (vagyis az oxigénhiányos területek) 75 százalékkal nőttek
nagyjából 120 millió hektárnyi erdő tűnt el


- a vadon élő gerinces állatok száma 30 százalékkal csökkent


- a klímaváltozásért is felelős szén-dioxid kibocsátása az évenkénti 20 milliárd tonnáról 40 milliárd tonnára nőtt.

Ugyanakkor pozitív előrelépés, hogy a világ egyes részein csökkent az erdőirtás üteme és a megújuló energia ágazata is virágzik. A kutatók szerint azonban az ökológiai katasztrófa elkerülése érdekében az alulról jövő kezdeményezéseknek meg kellene győzniük a világ vezetőit arról, hogy a környezetünket meg kell védenünk.

hvg.hu

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 19. 15:06, péntek | Belföld

Nagy Márton: önfenntartó társasággá kell válnia a Magyar Postának

A kormány azt várja a Magyar Posta Zrt.-től, hogy legyen önfenntartó, folytassa a zöld és digitális átállást, szolgáltatásait pedig továbbra is biztosítsa mindenki számára lakóhelytől függetlenül

2024. Április 19. 15:03, péntek | Életmód

Novemberben kerül országszerte a mozikba Herendi Gábor új filmje

Novemberben 28-tól kerül a országszerte a magyar mozikba Herendi Gábor Futni mentem című új romantikus vígjátéka.

2024. Április 19. 14:58, péntek | Belföld

KSH: Drágább az üzemanyag Magyarországon a környező országok átlagánál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 640, míg a régiós országokban 620 forint volt.