Hírek
2020. Április 24. 16:02, péntek |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Csökkent a természetes fogyás az év első két hónapjában

Csökkent a természetes fogyás mértéke 2020 első két hónapjában, miután 8,8 százalékkal több gyerek született és 13 százalékkal kevesebben haltak meg, mint a múlt év azonos időszakában
- közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-vel. Az év első két hónapjában 15 148 gyermek született, 1230-cal több, mint tavaly ilyenkor. A szökőnaphatástól megtisztított születésszám ennél kisebb mértékben, 7,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Januárban 9,8, februárban 4 százalékkal több volt az élveszületések száma 2019 azonos hónapjaihoz képest.
2020. január-februárban 22 818-an haltak meg, 3431-gyel kevesebben, mint az előző év azonos időszakában. A jelentős csökkenés hátterében a tavalyihoz képest idén később és alacsonyabb szinten tetőző influenzajárvány állhatott. A szökőnaphatás figyelembevételével a halálozások számának csökkenése 15 százalék volt. Januárban 15, februárban 13 százalékkal kevesebben hunytak el az egy évvel korábbihoz képest.
Kiemelték, a halálozások számának jelentős csökkenése, és a születések számának emelkedése következtében a természetes fogyás mértéke 38 százalékkal - a szökőnaphatás figyelembevételével 39 százalékkal - csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A hivatal adatai szerint a házasságkötések száma nőtt: 7381 pár házasodott össze, 121 százalékkal, 4044-gyel több, mint tavaly ilyenkor. Januárban 97, februárban 131 százalékkal több házasságot anyakönyveztek, mint egy évvel korábban.
Ezer lakosra 9,5 élve születés és 14,2 halálozás jutott. Az előbbi adat 0,6 ezrelékponttal magasabb az előző év azonos időszakára számított értéknél, az utóbbi 2,4 ezrelékponttal alacsonyabb, ezért a természetes fogyás 3 ezrelékponttal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.
Az év első két hónapjában ezer élveszületésre 3,3 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,4 ezrelékpontos csökkenést jelent az egy évvel ezelőttihez képest. A házasságkötési arányszám (az ezer lakosra jutó házasságkötések száma) 4,6 ezrelékes értéke 2,5 ezrelékponttal volt magasabb az egy évvel korábbinál - olvasható a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 24. 10:02, vasárnap | Belföld
Ingyenes koncertsorozattal ünnepli a Hatoslottó megújulását a Szerencsejáték Zrt.
Több mint 80 állomásos ingyenes koncertsorozatot szervez országszerte a Szerencsejáték Zrt. 2025 szeptemberétől a Hatoslottó megújulásának apropóján - tájékoztatta a nemzeti lottótársaság pénteken az MTI-t.
2025. Augusztus 24. 10:01, vasárnap | Belföld
Nagy István: a jövő Magyarországa a falvakban épül
A magyar kormány hisz a falvak erejében, az itt élők tehetségében és szorgalmában, ezért újulnak meg a vidéki települések iskolái, infrastruktúrája és közösségi terei
2025. Augusztus 24. 09:59, vasárnap | Belföld
Hétfőn kezdődik a Keleti pályaudvar felújítása
Az év legnagyobb karbantartási beruházásának nevezte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalán a Keleti pályaudvar hétfőn kezdődő, négy hétig tartó felújítását, amely számos változást igényel a közlekedésben.
2025. Augusztus 24. 09:56, vasárnap | Belföld
Felborult egy mentőautó szombaton késő este Budapesten
Személyautóval ütközött és felborult egy mentőautó szombaton késő este Budapesten, a balesetben öten megsérültek - közölte az Országos Mentőszolgálat vasárnap az MTI-vel.