Hírek
2018. Február 26. 09:51, hétfő |
Életmód
Forrás: mti
Egyre több ritka betegség gyógyítható
A tudomány gyors fejlődése révén egyre több ritka betegséget tartanak számon, de a gyógyíthatóság aránya is nő
- mondta Pogány Gábor, a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetségének (Rirosz) elnöke az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
Szombaton volt a ritka betegségek világnapja. Azt tekintjük ritka betegségnek, amely ezer közül legfeljebb egy embert érint. Jelenleg hat-nyolcezer ilyen betegséget tartanak számon és a betegek 50-75 százaléka gyermek. Magyarországon több mint 600 ezer ember érintett.
A Rirosz elnöke elmondta: a ritka betegség közé sorolják többek között a szklerodermát, a cisztás fibrózist, többféle szindrómát, továbbá az összes gyermekrákot is. A betegségek többsége, mintegy 80 százaléka genetikai eredetű. Ez az oka annak, hogy folyamatosan nő a betegségek száma, mert azokat a "genetikai forradalom" előtt le sem tudták írni - mondta a Rirosz elnöke.
Pogány Gábor azt mondta: korábban a ritka betegségek zöme gyógyíthatatlan volt, több beteg gyermek nem élte meg a felnőtt kort. A tudomány gyors fejlődése révén viszont a betegségek egyre nagyobb százaléka lesz gyógyítható - emelte ki
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 15. 17:00, szerda | Életmód
MTA podcast: egyre hosszabb hőhullámok és hevesebb esők alakítják át Magyarország éghajlatát
A klímaváltozás már egyértelműen látható a magyarországi mérési adatokban: a nyarak és a telek melegszenek, a hőhullámok pedig egyre gyakoribbak, hosszabbak és intenzívebbek.
2026. Július 15. 16:00, szerda | Életmód
Mintegy hatvan alkotás a megújult Veszprém-Balaton Filmpikniken
A Veszprém-Balaton Filmpikniken mintegy hatvan filmalkotás lesz látható augusztus végén; a filmfesztivál idén megújult koncepcióval várja a közönséget Veszprémben és Balatonfüreden.
2026. Július 15. 14:00, szerda | Életmód
Az eredeti költségvetés egyharmadából lesz lebonyolítva az augusztus 20-i rendezvénysorozat
Az augusztus 20-i rendezvénysorozat a korábban tervezett költségvetés kevesebb mint egyharmadából, egyszerűbb, racionálisabb és költséghatékonyabb szervezési keretek között lesz lebonyolítva
2026. Július 14. 15:00, kedd | Életmód
Véget vetnek a kockázatos és elavult kémiai szúnyoggyérítésnek
A biológiai szúnyoggyérítés országos bevezetésének előkészítését jelentette be Gajdos László, a Tisza-kormány élő környezetért felelős minisztere.
