Hírek
2016. Január 24. 06:00, vasárnap |
Belföld
Forrás: mti
Tízezer nő kap meghívót méhnyakszűrésre
A következő napokban tízezer nő kap meghívót méhnyakszűrésre az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattól (ÁNTSZ).
Az ÁNTSZ MTI-hez eljuttatott közleménye szerint 2016-tól az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) irányításával több mint száz magyarországi településen 121 védőnő kezdi meg a népegészségügyi célú méhnyakszűrést. A programba bekapcsolódók száma folyamatosan bővül, így évközben egyre több kistelepülésen válik helyben elérhetővé a szolgáltatás - jelezték.
A méhnyakszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet az európai méhnyakrák megelőzési hét is. A hazai rendezvénysorozat január 23-án szombaton, Budapesten kezdődik, a programokon az ÁNTSZ szakemberei is előadást tartanak.
Az ÁNTSZ közlése szerint Magyarországon még mindig magas a méhnyakrák okozta halálozás, az európai uniós országok átlagának mintegy háromszorosa, évente négyszázan veszítik életüket ebben a betegségben. Pedig a méhnyakrák kialakulása szűrővizsgálattal megelőzhető, illetve az időben felismert elváltozás megfelelő hatékonysággal kezelhető.
Az ÁNTSZ 2009-ben indította el a védőnői népegészségügyi célú méhnyakszűrést, 2015-ben egy európai uniós program keretében újabb védőnők szereztek képzettséget a méhnyakszűrés végzésére, és csatlakoztak a szűrést végző védőnőkhöz annak érdekében, hogy a hazai méhnyakrák okozta halálozás jelentősen csökkenjen.
Jelezték, hogy az OTH irányításával a védőnői méhnyakszűrés országszerte folytatódik. Ennek részeként februárban tízezer 25 és 65 év közötti nő kap névre szóló meghívólevelet az ÁNTSZ-től méhnyakszűrésre. Kiemelték, hogy a vizsgálat nem jár fájdalommal, egyszerűen elvégezhető és a jogosultaknak ingyenes.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 28. 11:00, csütörtök | Belföld
Velkey György László: komoly visszásságokra bukkantunk a diplomata-útlevelek kapcsán
Komoly visszásságokra bukkantak a Szijjártó Péter korábbi külügyminiszter által kiadott, nem alanyi jogon járó diplomata-útlevelek átvizsgálása során
2026. Május 28. 07:00, csütörtök | Belföld
Kormányszóvivők: az agrárkamara, a Klebelsberg Központ és a magántőkealapok felülvizsgálatáról is döntött a kormány
2026. Május 27. 14:00, szerda | Belföld
Magyar Péter felmentette a TEK főigazgatói tisztségéből Hajdu Jánost
Magyar Péter május 27-vel felmentette Hajdu János tábornokot a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatói pozíciójából - tudatta a kormányfő kedd este a Facebook-oldalán.
2026. Május 27. 12:00, szerda | Belföld
Megjelent a Klebelsberg Központ és a tankerületi központok működésének felülvizsgálatáról szóló kormányhatározat
A kormány felülvizsgálja a Klebelsberg Központ és a tankerületi központok működését. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlönyben jelent meg kedden.
